(0 голоса, среднее 0 из 5)

І знову криза?

Єврозоні знову загрожує «друга хвиля» кризи, і цього разу вона йде не з Греції, а з Італії. Імовірність банкрутства третьої по величині економіки Європи практично нульова, але врегулювання італійської проблеми буде коштувати інвесторам чимало нервів.

Європу продовжує «морозити». Листопад почався новиною про всенародний референдум Греції, на який планувалося винести рішення про тверді заходи економії, які ЄС жадає від Еллади. Ця заява спровокувала хвилю агресії з боку країн-донорів ЄС, а також привело до різкого росту прибутковості 10-літніх держоблігацій країни (до 26.5%), новому обвалу на фондових ринках і осіданні курсу євро, що з 31 жовтня по 3 листопада подешевів стосовно долара на 1.63%.

 

Така негативна реакція змусила Георгіоса Папандреу відмовитися від ідеї референдуму. Більше того, 8 листопада уряд країни в повному складі пішов у відставку, а 10 листопада був призначений новий прем'єр - Лукас Пападемос, екс-прем'єр Європейського Центробанку. Завдяки цим крокам між Грецією і ЄС був досягнутий компроміс і відкритий шлях до списання частини боргів.

У свою чергу ЄЦБ, щоб пожвавити економіку Еврозони, знизив дисконтну ставку на 0,25% - до 1.25%. Цей несподіваний крок почав новий глава Центробанку Європи Маріо Драги. Він пояснив це рішення посиленням спадних ризиків для Еврозони: «На 2012 рік висока ймовірність значного зниження прогнозу по економічному росту. У цей час ми спостерігаємо повільний ріст у напрямку до м'якої рецесії під кінець року».

Всі проблеми ведуть у Рим

Тим часом центр проблем перемістився в Рим. Причому, поштовхом до погіршення ситуації стала спаленіла політична криза, пов'язана з небажанням нинішнього прем'єра Сільвіо Берлусконі йти у відставку, незважаючи на те, що він не вживає ніяких кроків для виводу країни з боргової ями. Держборг в Італії досяг 2 трильйонів євро або близько 120% ВВП. Темпи росту ВВП уповільнюються: за підсумками II кварталу 2011 року він виріс лише на 0,3%. А прибутковість 10-літніх держоблігацій переступила критичний рубіж в 7%, що закриває для країни вихід на міжнародний ринок запозичень.

Після довгих сперечань Берлусконі все-таки заявив про готовність покинути пост прем'єр-міністра. Але в уряді країни немає виразної програми виходу із кризи. Тому відхід Берлусконі істотно нічого не поміняв у позиції Італії. При цьому в ЄС розуміють, що банкрутство Італії через масштаби її економіки створює для європейської економіки принципово інші ризики, чим неприємності із Грецією.

«Ріст у Європі зупинився, і існує ризик нової рецесії», - вважає віце-голова Єврокомісії з питань економіки Оллі Рен. Зокрема, в 2012 році Італії доведеться повернути більше 160 мільярдів євро боргів, але таких коштів у ЄС у стабілізаційному фонді поки немає.

Тому максимум, що можуть робити члени єврозони- це викуповувати держоблігації Італії (що вже мало місце 10 листопада 2011 року), спробувати реструктуризувати борги країни, а також розробити реалістичний план реформ для неї.

«Італія повинна повернути довіру до себе. Заходи щодо економії необхідно прийняти якнайшвидше», - виразила свою стурбованість канцлер ФРН Ангела Меркель. Їй вторить і президент Франції. «Італії варто боротися із кризовими явищами в економіці не тільки виробітком, але й застосуванням відповідних мір», - відзначив Ніколя Саркози.

Не краща ситуація й в Іспанії, що теж має потребу у твердих заходах бюджетної економії. І хоча держборг цієї країни не так великий (близько 65% ВВП), вона перебуває під істотним тиском італійських проблем, що послабляє позиції Іспанії в боротьбі з борговою кризою.

Передчуваючи майбутні складності, іспанські банки звернулися до ЄЦБ із проханням продовжити покупки держоблігацій проблемних країн єврозони, щоб уберегти євро від обвалу, економіку Іспанії - від дефолта, а себе - від банкрутств.

А що ж чекати українцям...Похожие статьи:
Следующие статьи:
Предыдущие статьи:

Комментарии
Поиск
украинец  - кризис   |2011-11-24 15:23:50
О кризисе много на экономическом форуме написано.
Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Голосование

В каком направлении должна двигаться Украина?