(1 голос, среднее 5.00 из 5)

Як $20 продати за $200...

Досить стара історія, але багато хто про неї дотепер не чули. Тим більше не усвідомили. Тому якщо хтось скаже “мотлох”, не ображайтеся. Це не для Вас і не про Вас.

Щороку професор Макс Базерман продає студентам MBA з Harvard Business School двадцатидоларову купюру набагато вище номіналу. Його рекорд - продаж $20 за $204. А робить він це в такий спосіб.

Він показує купюру всьому класу й повідомляє, що віддасть $20 чоловік, що дасть за неї найбільше грошей. Правда, є невелика умова. Людина, що була відразу за переможцем, повинна буде віддати професорові ту суму, що вона була готова віддати за $20.

Щоб було зрозуміло - допустимо два найвищих біда були $15 і $16. Переможець одержує $20 в обмін на $16, а друга людина повинна буде віддати професорові $15. Такі умови.

Торги починаються з одного долара й швидко досягають $12-$16. У цей момент більшість студентів випадають із аукціону, і залишаються тільки два чоловіки з найвищими пропозиціями. Повільно, але впевнено аукціон підходить до цифри $20.

Зрозуміло, що виграти вже неможливо, однак програти теж не хочеться, тому що програвший не тільки нічого не одержить - він ще змушений буде віддати професорові свої гроші.

Як тільки аукціон переходить рубіж в $21, клас вибухає сміхом. Студенти MBA, нібито такі розумні, готові виплатити за двадцатидоларову купюру вище номіналу. Дійсно комічно й дуже точно описує поводження власників ступеня MBA.

Однак аукціон триває й швидко доходить до 50 доларів, потім до ста, аж до $204 - рекорд Базермана за свою викладацьку кар'єру. До речі, під час тренінгів професор проробляє той же трюк з топ-менеджерами й CEO великих компаній - і завжди продає $20 вище номіналу (отримані гроші витрачаються на добродійність).

Чому люди незмінно платять за двадцять доларів більше грошей, і що намагається показати професор? У людини, особливо в бізнесі, є слабке місце - острах втрати. Численні експерименти показують, що людина поводиться вкрай нераціонально й навіть неадекватно, коли починає втрачати гроші.

Спочатку всі студенти вважають, що в них є можливість одержати халявні гроші. Адже вони не дурні й не стануть платити більше двадцяти баксів за двадцатидоларовую купюру. Однак як тільки торги доходять до $12-$16, друга людина розуміє, що йому загрожує серйозна втрата, тому він починає пропонувати більше, ніж збирався, поки аукціон не доходить до $21.

На цьому етапі обидва учасники втратять гроші. Але хтось втратить усього долар, а хтось двадцять. Щоб мінімізувати втрати, кожна людина намагається стати переможцем. Однак ця гонка приводить тільки до того, що обидва учасника аукціону втрачають усе більше й більше грошей, поки розмір втрат не досягає такої суми, що глибше копати яму просто не має змісту.

Таким чином, бажання одержати халявну двадцятку обертається втратами. Саме цікаве, що є маса даних - особливо на фондовому ринку й у казино - які показують феномен Базермана в дії. Людина починає втрачати гроші. Замість того, щоб зафіксувати збиток, він сподівається, що зможе відіграти програш - і практично завжди втрачає усе більше й більше грошей.Следующие статьи:
Предыдущие статьи:

Комментарии
Поиск
Только зарегистрированные пользователи могут оставлять комментарии!

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Голосование

В каком направлении должна двигаться Украина?